Nie chcesz mnie, Ben. Składam się z siedmiu warstw popieprzenia okraszonych odrobiną gównianego szaleństwa.
W³ókna miê¶niowe rozpoczynaj±ce siê najbardziej z ty³u i u do³u przyczepiaj± siê do wargi zewnêtrznej grzebienia biodrowego.
W stanie rozkurczu miêsieñ uwypukla siê nieco nad grzebieniem biodrowym i tworzy pod³o¿e grubego fa³du skórnego(fa³d biodrowy, ryæ.
455, 456).
O z ynn o ¶ æ.
M. sko¶ny zewnêtrzny brzucha kurcz±c siê jednostronnie zgina krêgos³up i klatkê piersiow± w stronê boczn± i obraca tu³ów w stronê przeciwleg³±.
W ruchu obrotowym stanowi on odcinek d³ugiej ta¶my miê¶niowej utworzonej przez m. p³atowaty jednej strony i mm.
poprzeczna-kolcowe, d¼wigacze ¿eber i m. sko¶ny zewnêtrzny brzucha strony przeciwleg³ej(ryc.
439).
Prawy zewnêtrzny i wspó³pracuj±cy z nim lewy wewnêtrzny skierowuj± prawy staw ramienny do przodu.
Skurcz obustronny zgina krêgos³up do przodu i poci±ga klatkê piersiow± ku do³owi, jest wiêc równie¿ czynnym miêsniem wydechowym:je¶li klatka piersiowa jest ustalona, d¼wiga on miednicê.
Topografia.
M. sko¶ny zewnêtrzny jest najbardziej powierzchownym miêsniem brzucha.
Powierzchnia zewnêtrzna miê¶nia jest przykryta skórê, tkank± podskórn± i poóiêzi±powierzchown±, która przylega do niego do¶æ ¶ci¶le.
Powierzchnia wewnêtrz@Postêpuj±c od strony przy¶rodkowej do bocznej pokrywa m. prosty brzucha, m. pirwB'P³owy, m. sko¶ny wewnêtrzny brzucha i osiem dolnych ¿eber wraz z mm, miêdzy¿eP 9'Bómi.
Brzeg tylny miê¶nia jest przewa¿nie oddzielony od brzegu przedniego m. rai Fzego grzbietu tró j k± 1 em I ê d z w i o wym(p. dalej).
W³ókna m. sko¶nego zewPyBo siêgaj± z przodu mniej wiêcej do linii sutkowej:bocznic od brzegu m. proste¶Ê¶P(zedniego górnego za³amuje siê pod prostym k±tem, przechodz±c w liniê pP Bawi±c± doln± granicê w³ókien miê¶niowych.
, K±t miê¶niowy"(ryæ.
457?'.
M, pectoralismajor(pers abdom i na lis)M. serratus ant.
M. latissimus wasi.
, obliquuse*ernusobdominis*inea*b*Zagina mrec***.
(lamina ant.
)K±t 0)IʦO ³OMVSpina iliacaan*, s*pbig.
inguina³eAririulus*superficalis Hiatus saphenus.
I³.
M. pectoralismajor(pers sternocost a lis)Costa V.
M, intercostero M. irtercost, im.
Costa IX lntersectiotendi neaM, rectus a bdominis.
U mbilicusM, obliquus*internus abdominis.
M, sartoriusM, pyramidalisFu nicu los spermaticus.
Lig, fundiforme penisRyæ.
457.
Miê¶nie brzucha widziane od przodu:po stronie prawej rysunku usuniêto miêsieñ sko¶ny zewnêtrzny brzucha i przedni± blaszkê pochewki miê¶nia prostego.
brzegiem poziomym a pionowym brzu¶ca miê¶niowego, zwykle widoczny przez skórQle¿y 3-5 cm przy¶rodkowo od kolca biodrowego przedniego górnego na linii ³±cz±ce)ten ostatni z pêpkiem.
K±t miê¶niowy odpowiada do¶æ dok³adnie tzw. punktowi Me B urn ey a, miejscu przedniej ¶ciany brzucha, które w rzucie strza³kowym odpo@88, da odej¶ciu wyrostka robaczkowego od jelita ¶lepego i którego ucisk sprawia ból w zap 88 leniu wyrostka robaczkowego.
U ¿ywego punkt McBurneya znajdujemy w ¶rodku o 4 P?
g³o¶ci na linii ³±cz±cej kolec biodrowy przedni górny z pêpkiem.
U doros³ego odpow@94 to odleg³o¶ci 5-6 cm od kolca na tej linii.
Tzw. punkt Lanz a, który pod tym w 8 W 1 dem jest jeszcze bardziej miarodajny, znajduje siê nieco ni¿ej, na poziomej ³±czecei 994 kolce biodrowe przednie górne, w jednej trzeciej tej odleg³o¶ci od strony prawej Unac zmieniê:dolne 11, miêdzy¿ebrowe, t. g³êboka okalaj±ca biodro od t. b 8 wet zewnêtrznej, t. piersiowa boczna od t. pachowej.
Unerwienie:nn, miêdzy¿ebrowe V-XII, n. biodrowa-podbrzuszny(Thg Pi i n. biodrowa-pachwinowy(La).
O dm i a ny.
Pomimo tego, ¿e kierunek w³ókien m. sko¶nego zewnêtrznego jes³ p 999 ny do kierunku w³ókien run, miêdzy¿ebrowych zewnêtrznych, jednak nie odpowia 98 ca³o¶ci tym miêsniom.
Wynika to choæby z tego, ¿e na klatce piersiowej pokrywa 98 miêdzy¿ebrowe zewnêtrzne, nale¿y wiêc czê¶ciowo do bardziej powierzchownej 9894 ni¿ te miê¶nie.
Dopiero pocz±wszy od ³uku ¿ebrowego ku do³owi oba miê¶nie o 4 P 869 daj± sobie.
U p³azów i gadów zaznacza siê wyra¼nie m. sko¶ny zewnêtrzny brzuc@8 wierzchowny i g³êboki.
Ul ssaków podzia³ ten na brzuchu zagin±³:m. sko¶ny zeóWzachodzi u nich znacznie wy¿ej ni¿ u cz³owieka, bo siêga a¿ do pierwszego ¿ebra V P 8 górne wi±zki stopniowo zanikaj±:u gibbona i orangutana miêsieñ dochodzi do s 86.
go ¿ebra, u szympansa-do pi±tego.
Zmienno¶æ liczby przyczepów ¿ebrowych u cz³owieka waha siê w granicach od sze¶ciu do dziewiêciu.
Wed³ug Lotha sze¶æ przyczepów¿ebrowych wystêpuje w I'%, siedem w 3 P%, osiem w 68'%:w jednym przypadku stwierdzono dziewiêæ przyczepów ¿ebrowych.
Le Double znalaz³ smugê ¶ciêgnist± w przed³u¿eniu szóstego ¿ebra.
Czasami wystêpuj± po³±czenia z s±siednimi miêsniami.
M. sko¶ny wewnêtrzny brzucha(m. obliquus mternus abdommis)tak jak poprzedni jest miêsniem p³askim, czworok±tnym, z przodu znacznie d³u¿szym ni¿ z ty³u:w³ókna jego s± skierowane odwrotnie ni¿ poprzedniego, a mianowicie od okolicy lêd¼wiowa-biodrowej do dolnych ¿eber, do kresy bia³ej i wiêzad³a pachwinowego.
Jest on po³o¿ony bezpo¶rednio pod m. sko¶nym zewnêtrznym:ze wszystkich trzech bocznych miê¶ni brzucha jest on najmniejszy(ryc.
457).
Przyczepy pocz±tkowe.
M. sko¶ny wewnêtrzny brzucha rozpoczyna siê 1)na powierzchni tylnej z³±czonych blaszek powiêzi piersiowa-lêd¼wiowej(ryc, 4411, 2)na kresie po¶redniej grzebienia biodrowego i 3)na bocznych dwóch trzecich czê¶ciach wiêzad³a pachwinowego.
Przyczepy koñcowe.
W³ókna tylne, rozpoczynaj±ce siê na powiêzi piersiowa-lêd¼wiowej, biegn± ku górze i do przodu, maj± wiêc kierunek w³ókien run, miêdzy¿ebrowych wewnêtrznych i przyczepiaj± siê do brzegów dolnych dwunastego-dziesi±tego ¿ebra.
G³ówna masa w³ókien, rozpoczynaj±ca siê na grzebieniu biodrowym i wiêzadle pachwinowym, biegnie rozbie¿nie w kierunku przy¶rodkowym:w³ókna górne wstêpuj± biegn±c równolegle do koñców dziesi±tej-ósmej chrz±stki ¿ebrowej, w³ókna ¶rodkowe maj± przebieg poziomy:w³ókna dolne odchodz±ce od wiêzad³a pachwinowego zstêpuj± nieco ku do³owi.
Wszystkie w³ókna, z wyj±tkiem przyczepiaj±cych siê do ¿eber, bocznic od m. prostego przechodz± lini± ³ukowat± w p³askie i szerokie rozciêgno.
Rozciêgno to na swej drodze do linii po¶rodkowej w swych górnych dwóch trzecich czê¶ciach dzieli siê na dwie blaszki, z których jedna biegnie do przodu, druga do ty³u od m. prostego brzucha, bior±c udzia³ w wytwarzaniu pochewki m. prostego brzucha(p. dalej).
W dolnej trzeciej czê¶ci wszystkie w³ókna rozciêgna przebiegaj± do przodu od m. prostego brzucha:w tej czê¶ci ¶ciêgnista blaszka tylna pochewki m. prostego nie wystêpuje:brzeg, którym koñczy siê ona u do³u, jest wklês³y i nosi nazwê kresy ³ukowatej(p. dalej).
Od dolnej czê¶ci miê¶nia odchodz± w³ókna miê¶niowe, które u mê¿czyzny wspólnie z w³óknami m. poprzecznego brzucha przy³±czaj± siê do powrózka nasiennego i wytwarzaj± d¼wigacz j ±dra(m
|
WÄ…tki
|