ďťż
Nie chcesz mnie, Ben. SkĹadam siÄ z siedmiu warstw popieprzenia okraszonych odrobinÄ
gĂłwnianego szaleĹstwa.
Obrót w każdą stronę wynosi ok.
3 O'.
Silniejsze ruchy obrotowe głowy, do 9 O'w każdą stronę, odbywają się ze współudziałem szyjnego odcinka kręgosłupa.
Ten ruch obrotowy, odbywający się w stawach szczytowo-obrotowych pośrodkowych, komplikuje się przez równocześnie odbywające się ruchy w stawach szczytowo-obrotowych bocznych.
Jak już przedtem wspomniano, @eco wypukłe powierzchnie stawowe sękatą się w położeniu spoczynku stawu tylko Wzdłuż swych osi poprzecznych, zaś odstają od siebie do przodu i do tyłu od nich(ryc.
W)W ruchach obrotowych w prawo lub w lewo odstające od siebie przednie lub tylne 94 c@ki powierzchni kręgu szczytowego ześlizgują się ku dołowi wzdłuż odpowiednich 99@nków powierzchni stawowych kręgu obrotowego.
W ruchach tych opuszcza się więc 862 szczytowy wraz z głową, którą dźwiga, ku dołowi i to skrócenie odcinka szyjnego PBZosłupa lub długości ciała wynosi ok, 2, 5 mm.
Mechanizm dolnego stawu głowy, skła 98 Rc*się z ruchu obrotowego dokoła osi podłużnej zęba z równoczesnym ruchem ł 88 uż tej osi, stanowi więc ruch śrubowy.
W ruchach tych następuje jednocześnie po 968 eniegłowy w stronę przeciwną pod wpływem pociągania odpowiedniego więzadła 46688 owatego.
Poza ruchami obrotowymi w dolnym stawie odbywają się bardzo nie 986 zneruchy zgięcia głowy do przodu i do tyłu które ustają z chwilą ze 9 nięcia się 8 sP 8 z przednim łukiem kręgu szczytowego lub z więzadłem poprzecznym.
Mechanika kręgosłupa Ogólna charakterystyka kręgosłupa ŻPZesłup jako całość był porównywany dawniej do dwóch wąskich piramid zwróco 99 h 4 o siebie przylegającymi podstawami.
Jedna piramida, której wierzchołek jest skie 98'A ku górze, składa się z 24 kręgów prawdziwych.
Jest ona tak wysmukła, że nazwa.
piramidy nie bardzo jej odpowiada, należałoby raczej mówić o słupie lub kolumnie zwężającej się ku górze.
Piramida druga stanowi ok, */s długości pierwszej i jest znacznie od niej szersza:jest skierowana wierzchołkiem ku dołowi i składa się z kości krzyżowej I ĘUZICZDCI.
Wymiary kręgosłupa.
D lu gość mierzona wzdłuż krzywizn wynosi u dorosłego mężczyzny 70-75 cm, czyli 45'%długości ciała.
Na długość tę składają się mniej więcej w 7-wysokości trzonów, a w 3/a wysokości krążków międzykręgowych.
U kobiet długość kręgosłupa jest o 8-10 cm mniejsza niż u mężczyzn.
Tak zwana wy s oko ś ć kręgosłupa, mierzona w linii prostej od szczytu zęba kręgu obrotowego do końca kości guzicznej, wynosi przeciętnie"Za długości ciała(ok.
W%).
Oczywiście, że wymiary te są osobnicza bardzo zmienne i zależą od wzrostu.
Największą długość osiąga kręgosłup w wieku między 20 a 30 rokiem życia.
Często już po 50 roku długość ta może się zmniejszać z powodu zwiększenia się krzywizn i spłaszczenia krążków międzykręgowych.
W wieku starczym zmniejszenie długości może dochodzić do 5-7 cm i więcej.
W pozycji stojącej kręgosłup jest o 1, 5-3, 0 cm krótszy niż w leżącej.
Również w ciągu dnia zachodzą różnice długości:kręgosłup mierzony rano jest ok, 1, 5 cm dłuższy niż wieczorem.
Po wypoczynku nocnym wysokość krążków wraca do stanu pierwotnego.
Z tych samych powodów rekonwalescenci po długiej chorobie obłożnej wydają się wyżsi.
W ciągu dnia pod wpływem masy ciała ulegają spłaszczeniu nie tylko krążki międzykręgowe, ale również chrząstki stawowe kończyn, jak też obniża się sklepienie stopy:wskutek tego długość ciała zmniejsza się i różnica wzrostu mierzonego rano i wieczorem może dochodzić do 3 cm.
Po długim słaniu lub marszu, zwłaszcza z obciążeniem, powiększają się również krzywizny kręgosłupa, co także wpływa na zmniejszenie wzrostu.
Wraz z wiekiem różnice czynnościowe zmniejszają się w wyniku osłabienia sprężystości chrząstek.
Wielka ś ć kręgów wzrasta na ogół stopniowo od kręgu szczytowego do wzgórka, po czym szybko i bardzo maleje w kierunku ostatniego kręgu guzicznego.
Wysokość trzonów kręgów od trzeciego szyjnego do piątego lędźwiowego wzrasta dwukrotnie, wymiar strzałkowy-mniej więcej dwa i pół razy, poprzeczny-prawie trzykrotnie.
Obrót głowy na lewo.
Położenie średnie.
Obrót głowy na prawo.
Ryc.
175. Schemat położenia powierzchni stawowych lewego stawu szczytowo-obroW wego bocznego.
Widok ze strony lewej.
Wzorowane na Tandlerze.
pąaierzchnie kręgosłupa.
Część środkowa powierzchni przedniej kręgosłupa***utworzona przez lrzoW Kręgów Szerokość ich powiększa się od drugiego kręgu szyją-ją go pierwszego piersiowego, po czym występuje nieraz wyraźnie widoczne zwężenie ąy'gw czwartego lub piątego trzonu kręgu piersiowego, skąd dopiero ponownie wzrasta ąj ąą kości krzyżowej.
Na kości krzyżowejnastępuje duże zmniejszenie szerokości, która ją ostatnim kręgu guziczrym osiąga zaledwie ok.
I cm.
Zmniejszenie szerokości paru Xjąych kręgów piersiowych jest powodowane przypuszczalnie zwiększeniem się ich wyQstrzałkowego Od trzeciego kręgu piersiowego począwszy zaznacza się zwykle wyyyzniewidoczne spłaszczenie, które w górnej części kręgosłupa leży na powierzchni boa-wet trzonów po stronie lewej, a ku dołowi stopniowo przechodzi na ich powierzchnię jęzemią.
Spłaszczenie to jest wywołane przez główne naczynie tętnicze ciała, aortę, stąd jeż nazwane wy c i s ki em a octowym(impressio aortica).
gą(egłość między bocznymi końcami wyrostków poprzecznych jest duża na kręgu ę-ezytowym(ok, 7 cm), znacznie mniejsza na kręgu obrotowym, po czym zwiększa się aż ąą pierwszego kręgu piersiowego.
Od pierwszego do dwunastego kręgu piersiowego wg(egość ta zmniejsza się, ponieważ wyrostki poprzeczne stopniowo coraz bardziej kiejgjąsię ku tyłowi, na kręgach lędźwiowych zaś znacznie wzrasta(ok, 10 cni).
Ną powierz chni tylne j kręgosłupa wyrostki kolczyste tworzą w linii pośrodkowejgrzebień, na ogół wyraźnie wyczuwalny przez skórę, a nawet widoczny u osób ze słabo rozwiniętą podściółką tłuszczową.
Jedynie wyrostki ko(czyste trzeciego, czwartego i piątego kręgu szyjnego nie są wyczuwalne, ponieważ są one bardzo krótkie i przykryte więzadłem karkowym.
Po obu stronach wyrostków kolczystych biegnie rowek utworzony przez łuki w obrębie kręgów szyjnych i-lędźwiowych, a przez łuki i wyrostki poprzeczne w obrębie kręgów piersiowych.
Oba te rowki, płytkie wzdłuż odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, głębokie i szerokie wzdłuż odcinka piersiowego kręgosłupa, mieszczą głębokie warstwy mięśni grzbietu.
Czasami wyrostek kolczysty może odchylać się od płaszczyzny pośrodkowej:u człowieka żywego możemy omyłkowo przyjąć to odchylenie za objaw złamania wyrostka lub przemieszczenia kręgu.
Przestrzenie między łukami kręgów są zamknięte, jak opisano wyżej, więzadłami żółtymi
|
WÄ
tki
|