ďťż
Nie chcesz mnie, Ben. SkĹadam siÄ z siedmiu warstw popieprzenia okraszonych odrobinÄ
gĂłwnianego szaleĹstwa.
Ta solidarność i jedność ideowa, która łączy niezmiennie nasze partie, tworzy zarazem najmocniejszą podstawę przyjaźni i współpracy między naszymi państwami i narodami".
Na Kremlu Wł. Gomułka bierze udział w przyjęciu wydanym z okazji 70-lecia urodzin N. S. Chruszezowa i wygłasza okolicznościowe przemówienie.
Po powrocie do kraju Wł. Gomułka uczestniczy w uroczystej akademii w Warszawie zorganizowanej w 19 rocznicę podpisania polako-tradzieckiego Układu o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Powojennej.
Uczestniczy w krajowej naradzie aktywu partyjno-gospodarczego.
687
l V 1964
4 V1964
7 V 1964
W dniu "Święta Pracy" przed rozpoczęciem tradycyjnego pochodu Wł. Gomułka przemawia do zgromadzonych.
W gmachu KC PZPR Wł. Gomułka przyjmuje prezydium ZG Związku Literatów Polskich na czele z prezesem J. Iwaszkiewi-czem.
Wł. Gomułka uczestniczy w spotkaniu z aktywem partyjnym Huty "Warszawa" i wygłasza obszerne przemówienie. Spotkanie zostało zwołane w związku z tym, iż niektórzy członkowie partii kolportowali wśród załogi "odezwy" i inne nielegalne materiały sporządzone przez sekciarsko-dogmatyczną grupę K. Mijała, występującą pod nazwą "Komunistycznej Partii Polski". Przemówienie Wł. Gomułki dotyczy przede wszystkim ideologicznej treści ataków na generalna linią polityczną PZPR, podejmowanych z pozycji sekciarsko-dogmatycznych. Na wstępie Wł. Gomułka odczytuje pełny tekst paszkwi-lanckiej "odezwy KPP", zaczynającej się od słów: "Polscy robotnicy! Jesteście ciemni i ogłupieni. Pozwoliliście, aby reakcja rozbiła was i cofnęła na ostatnie miejsce w narodzie [...]". Autorzy "odezwy" charakteryzują rzeczywistość Polski Ludowej jako władzę sprawowaną przez "kacyków zdeprawowanej partii do spółki z kułakami, żydami, kombinatorami, biurokratami i księżmi". Ostrzegają również klasą robotniczą przed spiskiem "grupy żydowskiej, syjonistycznej burżuazji, zakonspirowanej w Polsce wśród komunistów jeszcze w dawnych przedwojennych czasach". Dalej "odezwa" stwierdza, że "polski robotnik jest najgorzej płatnym na całym świecie i ma się coraz gorzej od czasu sławetnego gomułkowskiego października". Nawołuje ona do obalenia reżimu "sprzedawczyka Gomułki", który "[...] po kawałku oddaje nasz kraj żydowskiej burżua-
zji". Mówca zapoznaje też zebranych z innymi paszikwiilainckłmi materiałami sporządzanymi przez tzw. KPP. Przedstawia dokumenty ilustrujące zamiary i plany grupy K. Mijała. Charakteryzuje skład tej grupy wskazując m. in., że wchodzą do niej nie tylko zatwardziali i prymitywni dogmatycy, lecz także elementy warcholskie. Wśród zwolenników Mijała znalazł się też człowiek, który w okresie międzywojennym załamał się pod wpływem represji i złożył sanacyjnym władzom wiernopoddańczą deklarację lojalności. Przechodząc do analizy ideologicznych treści przedstawionych materiałów Wł. Gomułka odpowiada na oskarżenia w nich zawarte. Wskazuje też na zbieżność ich treści z ocenami głoszonymi obecnie przez partie albańską i chińską. W związku z tym podaje szereg informacji o aktualnej sytuacji w Albanii, charakteryzując terror tam panujący. Mówi o procesach, w których zapadają wyroki śmierci, o rozstrzeliwaniach i innych surowych represjach. Omawia również sytuację istniejącą obecnie w Chinach. Następnie stwierdza, że nie są to wzory dobre i godne naśladowania, podkreślając, iż tego typu deformacje zostały już w Polsce przezwyciężone i stanowczo odrzucone. Nawiązując do .aktualnego układu sił klasowych w skali światowej Wł. Gomułka ukazuje, że stanowisko kierownictwa KPCh jest doktrynerskie i głęboko błędne. Analizuje również źródła chińskich i albańskich ataków przeciwko KPZR, wykazując ich bezpodstawność i fałsz. Szeroko omawia również aktualną sytuacją społeczno-ekonomiczną Polski. Charakteryzuje zwłaszcza wysiłki rządu zmierzające do poprawy warunków życia ludzi pracy. Mówi o planach rozwoju rolnictwa i na tym tle ukazuje w sposób konkretny perspektywę stałego, choć powolnego wzrostu stopy życiowej ludzi pracy.
689
4
44 - Działalność Wl. GoroułM
688
12 V1964
7 VI1964
15-20 VI1964
16 Y1964
23-24 V1964
25 V1964
28-29 V1964
3-4 VI1964
690
W imieniu KC PZPE Wł. Gomułka wygłasza przemówienie na uroczystej akademii z okazji sześćsetlecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, która odbywa się w Krakowie. Przedstawia ocenę dorobku nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce Ludowej, a jednocześnie podkreśla, iż obecny okres stawia przed środowiskiem naukowym nowe, znacznie bardziej odpowiedzialne i trudne zadania. "Mamy prawo oczekiwać - mówi Wł. GomuJfca - że świadomość Interesu państwa i poczucie odpowiedzialności za kraj, za postępy nauki skupią kadrę naukową wokół tych zagadnień i problemów, które w sposób najbardziej istotny współdecydują o postępie technicznym, o rozwoju ekonomicznym. Tego rodzaju badania naukowe rząd otaczać będzie szczególną opieką".
Wł
|
WÄ
tki
|