ďťż
Nie chcesz mnie, Ben. SkĹadam siÄ z siedmiu warstw popieprzenia okraszonych odrobinÄ
gĂłwnianego szaleĹstwa.
Wytrawione po odcedzeniu zioła umieścić w woreczku płóciennym, zawiązać i zanurzyć w wannie wypełnionej do 1/3 wodą o temperaturze do 40 st. C. Pozostać w kąpieli 20 min. Po
226
wyjściu z wanny nie wycierać się, ale owinąć prześcieradłem kąpielowym położyć do łóżka i ciepło okryć. Taka kąpiel działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, regeneruje skórę i czyni ją elastyczną, usprawnia transpirację i ma właściwości przeciwskurczowe, działa napotnie i często przerywa ostry nieżyt nosa. Korzystnie jest wziąć wit. C, Rutinoscorbin i popić ciepłą herbatą z dodatkiem soku malinowego + szczypta imbiru + sok z 1/2 cytryny i cynamonu.
Kąpiel oraz liście kwiatów lipy można stosować przy konwulsjach dziecięcych i zmęczeniu, do obmywań oraz irygacji, pielęgnowania cery, usuwania piegów, przy podrażnieniu i świądzie skóry.
Kwiat lipy stosuje się zewnętrznie do okładów na rany i wrzody oraz do płukania jamy ustnej przy stanch zapalnych.
Kwiat lipy wchodzi w skład Degrosanu i Pyrosanu produkowanych przez "Herbapol".
Węgiel lipowy (Carbo Tiliae). Stosować 1-2 łyżki z mlekiem lub wodą, zażywać przy biegunkach, zatruciach, wiatrach, a zewnętrznie jako zasypkę przy ropiejących i cuchnących ranach i wrzodach. Proszek z dodatkiem sproszkowanych liści szałwi! służy także do czyszczenia zębów. Do użytku wewnętrznego stosuje się węgiel przynajmniej w godzinę po zażyciu środka przeczyszczającego.
Z drewna lipowego uzyskuje się dobry węgiel rysunkowy, z nasion otrzymuje się olej jadalny.
Lipa dziki (Tilia silvestris) jest również rośliną leczniczą, a jako surowiec leczniczy wykorzystuje się kwiaty i drzewo. Wskazana jest do drenowania wątroby i żółci, ma właściwości moczopędne, rozpuszcza kwas moczowy, działa przeciwskurczowo, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Stosować jako odwar. 40 g drewna bez kory i rdzenia środkowego gotować w litrze wody, aż zostanie 1/4 odwaru. Wypijać na ciepło w ciągu dnia podczas posiłku lub między posiłkami. Kuracja trwa 10-20 dni. Powtórzyć po czterech miesiącach.
MACIERZANKA PIASKOWA
Thymus serpyllum L.
Macierzanka piaskowa należy do rodziny wargowatych (Labiatae) i ma zastosowanie jako przyprawa podobnie jak tymianek, a więc do rosołów, sosów gotowanych, mięsa pieczonego i mielonego, do nadzienia mięsnego. Posiekane listki można dodawać do sałaty. W Polsce jest pospolita na niżu, na piaskach i w lasach sosnowych. Znanych jest szereg odmian. Surowcem leczniczym macierzanki jest ziele.
Główne związki: olejek eteryczny (do 0,6 proc. zawiera między innymi: p-cymen, karwakrol, ty mol, terpineol), garbniki , związki goryczkowe, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne. Zawartość fenoli dochodzi do 60 proc. wszystkich składników.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Ziele macierzanki stosowane wewnętrznie działa wykrztuśnie (drażni błonę śluzową żołądka, co wywołuje efekt wydzielniczy w oskrzelach), dezynfekcyjnie (dzięki zawartości związków fenolowych), ściągające, przeciwzapalnie, pobudza serce i nerwy (więc
227
zalecane przy neurastenii), przy przewlekłym suchym kaszlu (inhalacje z naparu), blednicy, niedokrwistości, puchlinie wodnej, chorobach pęcherza moczowego, nieżycie żołądka, nieżycie dróg oddechowych, kurczach jelitowych, niedomodze wątroby, biegunkach, wzdęciach, niedokwaśność. Stosowane zewnętrznie działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie, a na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, sromu i pochwy - nieznacznie ściągające, jest zalecane na uszkodzony naskórek, ukłucie owadów, oparzenia, zranienia.
Ks. Czesław Klimuszko stosował ziele macierzanki do leczenia rozedmy płuc i nieżytu oskrzeli, krztuśca (koklusz), niewydolności wieńcowej, dusznicy bolesnej, dychawicy sercowej, nerwicy serca, zwiotczenia żołądka, kamicy nerkowej fosforanowej i węglanowej, mimowolnego moczenia nocnego, świądu (stosować kąpiele), ostrego swędzenia warg sromowych i przedsionka pochwy (kompresy), zapalenia przydatków.
Napar macierzanki jest stosowany w przypadku upartego, przewlekłego, suchego kaszlu, blednicy, niedokrwistości, przeciwko puchlinie wodnej, chorobom pęcherza, nieżytom żołądka, nieżytom dróg oddechowych, przy kurczach jelitowych, niedomodze wątroby, biegunkach, bronchitach i astmie, nadmiernym wydzielaniu wątroby, biegunkach, bronchitach i astmie, nadmiernym wydzielaniu żółci, wzdęciach, glistach. Napar dodaje się do kąpieli wzmacniających dla nerwowo wyczerpanych, dla dzieci cierpiących na krzywicę lub skrofulozę, dla poprawienia krążenia, przy ischiasie, reumatyzmie, artretyzmie, do przemywania oczu noworodkom w stanach zapalnych. Ziele wchodzi w skład Septosanu.
Napar na zapalenie okostnej zębowej. Ziele macierzanki, kwiat rumianku, liść mięty, liść szałwii. Płukać zęby co kwadrans ciepłym naparem. Przy zapaleniu okostnej należy uzupełnić niedobór witaminy A, D, E, wapnia oraz potasu. W tym ostatnim przypadku można popijać 2 łyżeczki octu jabłkowego z l łyżeczką miodu na szklankę wody ciepłej (nie gorącej).
Napar macierzanki działa jako środek wykrztuśny i powiększający łaknienie lub po posiłku jako środek wiatropędny. l łyżka ziela macierzanki na 1,5 szklanki gorącej wody, naciągać 10 minut, odcedzić i popijać do 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem.
Macierzanka jest rzadko używana osobno. Zwykle wchodzi w skład wieloziołowych mieszanek. Napar do płukania ust i do obmywań przygotować z rumiankiem, szałwią, nostrzykiem żółtym, a do tamponowania i irygacji dodawać krwawnik pospolity (kwiat), nagietek lekarski (kwiat), babkę wąskolistną (lancetowatą), lipę drobnolistną
228
lub szerokolistną. Napar taki można dodawać do kąpieli dla rekonwalescentów i osób starszych.
Pyłek kwiatowy z macierzanki jest bardzo korzystny dla usprawnienia krwiobiegu, cechuje się właściwościami wzmacniającymi i nieco wzbudza czynność płciową. Ponadto wzmacnia działalność umysłową. Pyłek z macierzanki z miodem jest również stosowany przeciw kaszlowi i jako środek antyseptyczny.
MAJERANEK OGRODOWY
Origanum majorana L. Majorana hortensis Moench.
Majeranek towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. U nas występuje w uprawie. Właściwości lecznicze ma całe ziele majeranku. Suszone ziele używane jest jako przyprawa.
WSKAZANIA LECZNICZE
Na użytek wewnętrzny
Astma, bezsenność, migrena, kurcze mimiczne, kurcze dróg oddechowych, kurcze trawienne (połykanie powietrza), lęki, obawy, nadmierna wrażliwość seksualna, neurastenia, niezrównoważenie psychiczne, nieżyt żołądka i jelit, paraliż, zapalenie tętnic, zapalenie przewodów nosowych i niedrożności nosa przy oddychaniu
|
WÄ
tki
|