Nie chcesz mnie, Ben. Składam się z siedmiu warstw popieprzenia okraszonych odrobiną gównianego szaleństwa.
Kofler zo-
Organizacyjne stali skazani na kar mierci.
71
1953
obowizkowymi dostawami", a take - z pewnymi ograniczeniami - nadwyki produktw rolnych "pozostaych po dokonaniu dostaw obowizkowych".
16 stycznia MSZ w Warszawie przesao rzdowi Stanw Zjednoczonych not nawizujc do przejcia przez wadze PRL wysannikw szkolonych do dziaa wywiadowczych. Nota ujawniaa istnienie orodka "w miejscowoci Berg powiatu Stanberg, przy ulicy Sonneweg 89 i 91", wspomniano te o przekazaniu wadzom PRL przez kierownictwo WiN przeszo miliona dolarw. O zrozumieniu stosunkw amerykaskich, a take o pewnej zoliwoci, wiadczyo podkrelenie w nocie, e pienidze, ktre trafiy do wadz PRL, pochodziy "z kieszeni amerykaskiego podatnika".
21 stycznia przed Wojskowym Sdem Rejonowym w Krakowie rozpocz si proces czterech ksiy i trzech osb wieckich oskaronych o zwizki z emigracyjn Rad Polityczn i z orodkiem w Bergu. 27 stycznia skazano na kar mierci ks. Jzefa Lelito, Michaa Kowalika i Edwarda Chachlic; pozostaym oskaronym wymierzono kary od 6 lat do doywotniego wizienia.
9 lutego Rada Pastwa wydaa dekret "o tworzeniu, obsadzaniu i znoszeniu duchownych stanowisk kocielnych", ktre w myl dekretu "wymaga uprzedniej zgody waciwych organw pastwowych" (art. 3 pkt 1). Dekret ten dawa rwnie pastwu prawo do usuwania duchownych ze stanowisk (art. 6). Dekret z 9 lutego obowizywa do koca 1956 roku, kiedy na mocy nowego dekretu interwencja pastwa staa si trudniejsza.
4 marca Rada Pastwa wydaa dekret "o wzmoeniu ochrony wasnoci spoecznej", przewidujcy kary wizienia nie nisze ni rok, dwa lub pi lat w zalenoci od sposobu dziaania i od tego, czy sprawca "wyrzdzi wielk szkod" interesom PRL. Tego samego dnia wydano dekret "o ochronie wasnoci spoecznej przed drobnymi kradzieami", przewidujcy kary od 6 miesicy wizienia za kradzie mienia "o wartoci nie przekraczajcej 300 z".
Ukazujce si od marca 1945 roku w Krakowie katolickie pismo spoeczno-kulturalne "Tygodnik Powszechny" przestao si ukazywa po 8 latach (ostatni numer nosi dat 8 marca). Powodem represji byo odmwienie przez redakcj zamieszczenia nekrologu Stalina. W lipcu pismo przej nowy zesp redakcyjny, powoany przez kierownictwo Stowarzyszenia "Pax".
68
1953
28 marca odbyo si VIII plenum KC PZPR, na ktrym Bolesaw Bierut wygosi dugi referat pt. "Niemiertelne nauki towarzysza Stalina orem walki o dalsze wzmocnienie Partii i Frontu Narodowego". Omawiano tam midzy innymi "wiekopomne zasugi Stalina dla sprawy niepodlegoci Polski". Bierut cytowa listy "prostych ludzi", ktre, jak mwi, dowodziy "jak bliski i drogi im by Stalin - Chory Pokoju, Budowniczy Komunizmu".
24 sierpnia ogoszono owiadczenie, w ktrym rzd PRL, w lad za ZSRR, zrzek si od l stycznia 1954 roku odszkodowa niemieckich na rzecz Polski. Owiadczenie rzdu PRL mwio o Niemczech w ogle, gdy owiadczenie radzieckie byo pod tym wzgldem janiejsze. Rzd PRL twierdzi, e "Niemcy zado uczyniy ju w znacznym stopniu swym zobowizaniom". Po dwudziestu kilku latach miao si jednak okaza, e z odszkodowa z NRF rzd PRL nie zrezygnowa.
14 wrzenia przed Wojskowym Sdem Rejonowym w Warszawie rozpocz si proces -jak to opisywano - "czonkw antypastwowego i antyludowego orodka, na ktrego czele sta ks. Czesaw Kaczmarek, biskup, byy ordynariusz kielecki". Przebieg procesu relacjonowano obficie: opis zezna biskupa Kaczmarka i przemwienie prokuratora pka Zarakowskiego zajmoway cae strony gazet. 22 wrzenia skazano biskupa Kaczmarka na 12 lat wizienia.
25 wrzenia wieczorem aresztowano w Warszawie prymasa kardynaa Stefana Wyszyskiego. Przewieziono go do klasztoru kapucynw w Rywadzie, a nastpnie do Stoczka koo Lidzbarka Warmiskiego. Kolejne miejsca uwizienia prymasa pilnie strzeono i nie podawano ich do wiadomoci publicznej.
W "Trybunie Ludu" z 26 wrzenia opublikowano artyku Edwarda Ochaba, podpisanego jako sekretarz Oglnopolskiego Komitetu Frontu Narodowego (Ochab by jednym z sygnatariuszy porozumienia z Kocioem w 1950 roku). Ochab pisa: "Proces biskupa Kaczmarka odsoni zbrodnicze plany i haniebne metody stosowane w walce przeciw Polsce Ludowej". O aresztowaniu prymasa Wyszyskiego jeszcze nie informowano, ale tekst Ochaba mia zapewne przygotowa podanie tej wiadomoci. Wedug Ochaba: "Prymas Wyszyski w pierwszym rzdzie ponosi odpowiedzialno za amanie zasad Porozumienia, za faktyczn pomoc okazywan zachodnioniemieckim Krzyakom i anglo-amerykaskim wrogom naszego narodu w szkalowaniu i zohydzaniu Polski Ludowej. Wielokrotne ostrzeenia ze strony rzdu
1953
4 kwietnia ogoszono komunikat Ministerstwa Spraw Wewntrznych ZSRR, stwierdzajcy, e lekarzy kremlowskich oskarono niesusznie.
30 maja rzd i KC partii komunistycznej w Czechosowacji ogosiy reform pienin, zniesienie systemu kartkowego i podwyk cen towarw sprzedawanych przedtem na kartki, l czerwca w Pilznie i nastpnie w innych miastach w Czechosowacji siy bezpieczestwa, uywajc broni palnej, rozproszyy demonstracje robotnicze.
16 i 17 czerwca w Berlinie Wschodnim zastrajkowali robotnicy budowlani; strajki i demonstracje objy take inne miasta w NRD. W Berlinie policja strzelaa do demonstrantw, interwenioway radzieckie oddziay pancerne. 19 czerwca prasa PRL powtrzya opini rzdu NRD, e "awantury wywoane zostay przez prowokatorw i faszystowskich agentw obcych mocarstw i niemieckich monopoli kapitalistycznych".
Na Wgrzech Zgromadzenie Pastwowe podczas sesji 3 i 4 lipca zmniejszyo liczb ministerstw, Matyas Rakosi przesta by premierem i powoano na to stanowisko Imre Nagya (ktrego w 1955 roku odwoano).
10 lipca podano do wiadomoci w Moskwie (za 11 lipca przedrukowano w Polsce) dwa komunikaty: pierwszy, e na plenum KC KPZR "w tych dniach" Grigorij Malenkow mwi "o zbrodniczej, antypartyjnej i antypastwowej dziaalnoci . P. Berii, ktra zmierzaa do podwaenia pastwa radzieckiego w interesie obcego kapitau i znalaza wyraz w zdradzieckich prbach postawienia Ministerstwa Spraw Wewntrznych nad rzdem i KPZR". Drugi komunikat stwierdza, e wobec ujawnienia "w ostatnich czasach" dziaalnoci Berii, usunito go z zajmowanych stanowisk i jego spraw przekazano Sdowi Najwyszemu. Na stanowisku ministra spraw wewntrznych Beri zastpi Sergiusz Krugow.
W lipcu wojska chiskie i pnocnokoreaskie atakoway jeszcze w Korei. Wojska ONZ odpary te ataki i 17 lipca podpisano w Pan Mun Don zawieszenie broni.
8 sierpnia premier Malenkow przemawia na posiedzeniu Rady Najwyszej ZSRR
|
Wątki
|