Nie chcesz mnie, Ben. Składam się z siedmiu warstw popieprzenia okraszonych odrobiną gównianego szaleństwa.
1064 - Jest rzecz± ordynariusza miejsca troszczyæ siê o w³a¶ciwe organizowanie tego rodzaju pomocy, po wys³uchaniu tak¿e, gdy siê to wyda po¿yteczne, zdania mê¿czyzn i kobiet odznaczaj±cych siê do¶wiadczeniem i bieg³o¶ci±.
Kan. 1065 - § 1. Katolicy, którzy nie przyjêli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyj±æ przed zawarciem ma³¿eñstwa, gdy jest to mo¿liwe bez powa¿nej niedogodno¶ci.
§ 2. Aby przyj±æ owocnie sakrament ma³¿eñstwa, usilnie zaleca siê, a¿eby nupturienci przyst±pili do sakramentu pokuty i Naj¶wiêtszej Eucharystii.
Kan. 1066 - Przed zawarciem ma³¿eñstwa nale¿y siê upewniæ, ¿e nic nie stoi na przeszkodzie do jego wa¿nego i godziwego zawarcia.
Kan. 1067 - Konferencja Episkopatu powinna wydaæ normy dotycz±ce egzaminu narzeczonych, zapowiedzi przedma³¿eñskich oraz innych odpowiednich ¶rodków do przeprowadzenia badañ przed zawarciem ma³¿eñstwa, aby proboszcz pilnie ich przestrzegaj±c móg³ przyst±piæ do asystowania przy ma³¿eñstwie.
Kan. 1068 - Je¶li w niebezpieczeñstwie ¶mierci nie mo¿na zdobyæ innych dowodów, wystarcza - je¶li nie ma przeciwnych podejrzeñ - o¶wiadczenie nupturientów, w razie potrzeby zaprzysiê¿one, ¿e zostali ochrzczeni i nie s± zwi±zani ¿adn± przeszkod±.
Kan. 1069 - Wszyscy wierni maj± obowi±zek znane im przeszkody ma³¿eñskie wyjawiæ przed zawarciem ma³¿eñstwa proboszczowi lub ordynariuszowi miejsca.
Kan. 1070 - Je¶li egzaminu przed¶lubnego nie przeprowadzi³ proboszcz, do którego nale¿y asystowanie przy zawieraniu ma³¿eñstwa, lecz inny, ma on obowi±zek jak najszybciej powiadomiæ tego proboszcza o wyniku badañ autentycznym dokumentem.
Kan. 1071 - § 1. Poza wypadkiem konieczno¶ci, nie mo¿na bez zezwolenia ordynariusza miejsca asystowaæ przy:
1 ma³¿eñstwie tu³aczy
2 ma³¿eñstwie, które nie mo¿e byæ uznane lub zawarte wed³ug prawa pañstwowego;
3 ma³¿eñstwie osoby, któr± wi±¿± naturalne obowi±zki wobec innej strony lub wobec dzieci, wynikaj±ce z poprzedniego zwi±zku;
4 ma³¿eñstwie osoby, która notorycznie porzuci³a wiarê katolick±;
5 ma³¿eñstwie osoby zwi±zanej cenzur±;
6 ma³¿eñstwie ma³oletnich, bez wiedzy rodziców albo wobec
ich uzasadnionego sprzeciwu;
7 ma³¿eñstwie zawieranym przez pe³nomocnika, o czym mowa w kan. 1105.
§ 2. Ordynariusz miejsca mo¿e zezwoliæ na asystowanie przy ma³¿eñstwie osoby, która notorycznie odst±pi³a od wiary katolickiej tylko z zachowaniem norm, okre¶lonych w kan. 1125, przy zastosowaniu odpowiednich modyfikacji.
Kan. 1072 - Duszpasterze powinni odwodziæ od zawierania ma³¿eñstwa m³odzie¿ przed osi±gniêciem wieku, w którym zgodnie z miejscowymi zwyczajami zawiera siê ma³¿eñstwo.
Rozdzia³ II
PRZESZKODY ZRYWAJ¡CE W OGÓLNO¦CI
Kan. 1073 - Przeszkoda zrywaj±ca czyni osobê niezdoln± do wa¿nego zawarcia ma³¿eñstwa.
Kan. 1074 - Przeszkodê uwa¿a siê za publiczn±, je¶li mo¿e byæ udowodniona w zakresie zewnêtrznym; poza tym jest tajna.
Kan. 1075 - § 1. Jedynie najwy¿sza w³adza ko¶cielna mo¿e autentycznie wyja¶niaæ, kiedy prawo Bo¿e zabrania ma³¿eñstwa lub j± uniewa¿nia.
§ 2. Równie¿ tylko najwy¿sza w³adza ko¶cielna ma prawo ustanawiaæ inne przeszkody dla ochrzczonych.
Kan. 1076 - Odrzuca siê zwyczaj wprowadzaj±cy now± przeszkodê albo przeciwny obowi±zuj±cym przeszkodom.
Kan. 1077 - § 1. Ordynariusz miejsca mo¿e w szczególnym wypadku zabroniæ zawierania ma³¿eñstwa swoim podw³adnym gdziekolwiek przebywaj±cym, oraz wszystkim aktualnie przebywaj±cym na w³asnym jego terytorium, lecz tylko czasowo, na skutek powa¿nej przyczyny i dopóki ona trwa.
§ 2. Tylko najwy¿sza w³adza ko¶cielna mo¿e dodaæ klauzulê uniewa¿niaj±c± ma³¿eñstwo.
Kan. 1078 - § 1. Ordynariusz miejsca mo¿e swoich podw³adnych gdziekolwiek przebywaj±cych oraz wszystkich aktualnie przebywaj±cych na w³asnym jego terytorium, dyspensowaæ od wszystkich przeszkód z prawa ko¶cielnego, z wy³±czeniem tych, od których dyspensa jest zarezerwowana Stolicy Apostolskiej.
§ 2. Stolicy Apostolskiej jest zarezerwowana dyspensa:
1 od przeszkody wynikaj±cej ze ¶wiêceñ lub z wieczystego ¶lubu publicznego czysto¶ci, z³o¿onego w instytucie zakonnym na prawie papieskim;
2 od przeszkody wystêpku, o której w kan. 1090.
§ 3. Nie udziela siê nigdy dyspensy od przeszkody pokrewieñstwa w linii prostej oraz w drugim stopniu linii bocznej.
Kan. 1079 - § 1. W gro¿±cym niebezpieczeñstwie ¶mierci, ordynariusz miejsca mo¿e swoich podw³adnych, gdziekolwiek przebywaj±cych, oraz wszystkich pozostaj±cych na w³asnym jego terytorium, dyspensowaæ zarówno od formy obowi±zuj±cej przy zawarciu ma³¿eñstwa, jak od wszystkich i poszczególnych przeszkód z prawa ko¶cielnego, czy to publicznych czy tajnych, z wyj±tkiem przeszkody wyp³ywaj±cej ze ¶wiêceñ prezbiteratu.
§ 2. W tych samych okoliczno¶ciach, o jakich w § 1, ale tylko w wypadkach, w których nie mo¿na siê odnie¶æ nawet do miejscowego ordynariusza, tak± sam± w³adzê dyspensowania posiada proboszcz, szafarz odpowiednio delegowany, a tak¿e kap³an lub diakon, asystuj±cy przy zawieraniu ma³¿eñstwa zgodnie z kan. 1116, § 2.
§ 3. W niebezpieczeñstwie ¶mierci spowiednik mo¿e dyspensowaæ od przeszkód tajnych w zakresie wewnêtrznym czy to podczas spowiedzi, czy poza ni±.
§ 4. Przez niemo¿no¶æ odniesienia siê do miejscowego ordynariusza, w wypadku, o którym w § 2, rozumie siê sytuacjê, gdy mo¿na to uczyniæ tylko przy pomocy telegrafu lub telefonu.
Kan. 1080 - § 1
|
WÄ…tki
|